Pieredzējuša mehāniķa padomi auto riepu izvēlē – Tas tev ir jāzin!

riepasIzvēloties piemērotās vasaras vai ziemas riepas, vislabāk ieklausīties pieredzējušu cilvēku padomos. Tā ir iespēja iegādāties pašas labākās un kvalitatīvākās riepas, kas kalpos ilgu laiku. Piedāvājam dažus mehāniķa padomus, kas noteikti tev noderēs, izvēloties savai automašīnai piemērotākās riepas. Uzzināsi pašas svarīgākās lietas par to, kā uzglabāt riepas, kā tās kopt, cik ilgam lietošanas laikam tās ir paredzētas un citas lietas.

Pirmkārt, jāsāk ar to, ka to, cik ilgi kalpos riepas, nosaka tas, cik daudz tu brauksi. Parasti viens riepu komplekts pietiek divām sezonām, kas ir apmēram 60 000 km. Protams, riepu izturību noteiks arī tas, pa kādiem ceļiem tu ikdienā pārvietosies. Ja pārvietosies pa nelīdzeniem ceļiem, kā arī esi pieradis strauji un bieži bremzēt, tad jārēķinās, ka riepas nekalpos tik ilgi. Savukārt, ja lietosi tās prātīgas, pastāv ļoti liela iespēja, ka tās kalpos līdz pat četrām sezonām.

Ir arī vairāki knifiņi, kā pareizi uzglabāt riepas. Viens no tādiem ir nepakļaut riepas nelabvēlīgiem laikapstākļiem, piemēram, tiešai saulei, lietum, sniegam, salam. Telpai, kurā uzglabājas riepas, nevajadzētu būt temperatūras ziņā zemākai par +5 grādiem. Tāpat ļoti svarīgi ir glabāt riepas nevis guļus, bet stāvus. Un vēl viena svarīga nianse, kas ļaus paildzināt riepu mūžu – glabā tās ar nolaistu spiedienu.

Savukārt, ja liekas, ka riepas ir nodilušas, protektors abās riepas pusēs ir vienāds, ir pamanāmi arī dažādi vizuāli defekti, piemēram, riepā iedūries kāds ass priekšmets, tas nozīmē, ka ir pienācis laiks riepas mainīt. Visbiežāk par to, ka nepieciešams mainīt riepas, signalizē automašīnas stūre, jo tā sāk vibrēt.

Izvēloties piemērotākās riepas, nepieciešams saprast, cik daudz tu pārvietosies. Piemēram, ja tu brauc maz, tad ir iespējams pirkt jaunas riepas, bet lētākas, savukārt, ja brauc daudz, tad labāk iegādāties dārgākas riepas, tomēr to kalpošanas ilgums būs lielāks.

Ir maldīgs fakts, ka ir iespējams iegādāties vissezonas riepas. Aizmirsti par tādām. Katram autovadītājam ir nepieciešams iegādāties vasaras riepas, kā arī ziemas riepas. Vissezonas riepas ir iespējams izmantot tikai, piemēram, dienvidos, kur laikapstākļi ir nemainīgi. Latvijas laikapstākļi mums neļauj izmantot vissezonas riepas. Ir nepieciešams domāt par savu un citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību un izvēlēties piemērotākās riepas.

Lai riepas kalpotu ilgāk nepieciešams nodrošināt tām pareizu glabāšanu, kvalificētu montāžu, balansēšanu reizi sezonā, izvairīties no liekas raustīšanās braukšanas procesā, piemēram, pārāk straujas gāzēšanas, bremzēšanas, tāpat arī nevajadzētu braukt pa apmalēm. Ļoti svarīgi ir arī regulāri pārbaudīt spiedienu riepās. Ir pierādīts, ja riepas iekšējais spiediens ir 20 % zem normas, riepas mūžs būs par 30 % īsāks.

Savukārt, ja autovadītājs ņem vērā visus šos padomus, ir iespējams, ka riepas patiešām kalpo līdz pat 4 sezonām. Protams, ļoti būtisku lomu spēlē arī ražotājs. Ir ražotāji, kuri piedāvā ļoti kvalitatīvas riepas, kas, protams, arī naudas ziņā ir dārgākas. Nevajadzētu domāt, ka, mēģinot ietaupīt naudu un iegādājoties riepas par zemu cenu, būs iespējams iegūt riepas, kas kalpos 4 sezonas. Ļoti svarīgi ir arī uzticēt riepu montāžu profesionāļiem. Bieži vien, ja cilvēks pats demontē riepas, var gadīties būtiski bojājumi, kas samazina riepas mūžu, tāpēc labāk to uzticēt profesionāļiem. Ievērojot visus šos padomus, iespējams iegūt labas riepas, kas ļaus uz ceļa justies pārliecināti un droši!