Kas jāņem vērā, uzsākot sportot ārpus telpām?

biologiskas udens attirisanas iekartasLīdz ar pavasara iestāšanos, daudzi no mums ar prieku atsāk fiziskās aktivitātes ārpus telpām. Ja arī tu esi nolēmis doties skriet vai braukt ar velosipēdu, atceries – lai nekaitētu veselībai un sasniegtu vēlamos rezultātus, jāņem vērā virkne priekšnoteikumu. Tāpat ielāgo, ka siltais pavasara laiks mēdz būt mānīgs – ja tavā īpašumā vēl nav laikapstākļiem piemērots apģērbs vai apavi, apmeklē sporta vai velo veikalu un iegādājies nepieciešamo.

Pavasarī cilvēka organisms nereti ir novājināts. Ziemai raksturīgās vīrusu saslimšanas, zemā gaisa temperatūra, vitamīnu trūkums, mazkustīgais dzīvesveids un nepilnvērtīgs uzturs iztērējuši ķermeņa spēka rezerves, veicinājuši šlakvielu uzkrāšanos un organisma funkciju novājināšanos. Lai atgūtu enerģiju, aktivizētu asinsrites sistēmu un nodrošinātos ar vajadzīgajām uzturvielām, nedrīkst aizmirst par pilnvērtīgu miegu un sabalansētu ēdienkarti – iekļauj uzturā sezonas augļus un dārzeņus, centies ieturēt vieglākas maltītes un, konsultējoties ar speciālistu, noskaidro, vai tev nav nepieciešami papildu uztura bagātinātāji. Ne mazāk svarīgas ir regulāras fiziskās aktivitātes. Pavasaris ir īstas laiks, lai uzsāktu sportot – patīkamie laikapstākļi sniegs lielisku motivāciju, asinīs izstrādāsies laimes hormons, kas ļaus atgūt dzīves sparu, kā arī uzlabosies vispārējais veselības stāvoklis. Turklāt, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm jau tagad, tev izdosies atgūt formu, sagaidot pludmales sezonu. Tiesa, lai nepārslogotu organismu un sasniegtu mērķus, tev jāņem vērā vairāki vienkārši nosacījumi.

Uzsāc pakāpeniski! Ja ziemā neesi aktīvi sportojis, atceries, ka fiziskās aktivitātes jāuzsāk lēnām un pakāpeniski. Sāc ar aktīvām pastaigām, kas nobeigumā pārvēršas par vieglu un īsu skrējienu, vai īsiem, ne sevišķi ātriem izbraucieniem ar velosipēdu. Uzmanīgi palielini slodzi un ieklausies savā organismā – ja pārpūlēsies, nepatīkamie simptomi visticamāk mazinās vēlmi sportot. Pirms izvēlies distanci, izvērtē savus spēkus, aktivitāšu laikā kontrolē savu pulsu un elpošanu.

Neaizmirsti par iesildīšanos! Viens no svarīgākajiem nosacījumiem ikvienam sportotājām ir pareiza un gana ilga iesildīšanās, kas ļauj sagatavot gaidāmajai slodzei ne tikai muskuļus un locītavas, bet arī sirdi un asinsvadu sistēmu. Tas attiecināms arī uz skrējējiem un riteņbraucējiem. Vienmēr veic dažus vingrojumus, pamazām kāpinot ritmu. Tāpat atceries par pareizu atsildīšanos – kustības nevajadzētu pārtraukt strauji, bet gan pakāpeniski. Ja tevi pārsteiguši nepatīkami laikapstākļi, atsildīšanos iespējams veikt arī iekštelpās.

Izvēlies atbilstošu apģērbu! Pat tad, ja termometra stabiņš uzkāpis krietni virs nulles, tev nevajadzētu pieļaut kļūdu, apģērbjoties pārlieku plāni. Izvēlies apģērbu, kas neļaus tev sasvīst, tai pat laikā pasargājot tevi no vēja un krasām temperatūras svārstībām. Neaizmirsti par cepuri – galva ir jutīga ķermeņa daļa, kas īpaši pakļauta saules, vēja un aukstuma iedarbībai. Ja brauc ar velosipēdu, tev būs nepieciešami kvalitatīvi cimdi – šajā gadījumā visvairāk var ciest tieši tavas rokas un pirksti. Lai apģērbs būtu piemērots sportiskajām aktivitātēm, vērts ielūkoties specializēto veikalu piedāvājumā.

Izvēlies piemērotus apavus! Kvalitatīvi apavi ir īpaši būtiski, ja esi nolēmis nodarboties ar skriešanu. Īpaši šim nolūkam paredzētie apavi būs daudz komfortablāki, turklāt pasargās tavas kājas, locītavas un mugurkaulu, absorbējot triecienu un novēršot deformācijas. Arī tad, ja pārvietojies ar divriteni, pievērs uzmanību izraudzīto apavu kvalitātei. Tiem vajadzētu būt ne tikai ērtiem un viegliem, bet arī veidotiem no tāda materiāla, kas nepieciešamības gadījumā ātri žūst – negaidīti sākoties nokrišņiem, tavas kājas neizbēgami samirks, kā rezultātā var viegli rasties saslimšana.

Izplāno maršrutu! Par spīti tam, ka dienas pakāpeniski kļūst aizvien garākas, rīti un vakari joprojām ir salīdzinoši tumši. Pārliecinies, ka tevis izvēlētais maršruts ir pietiekami labi apgaismots. Tā tu izvairīsies no negadījumiem un traumām, turklāt pats būsi lielākā drošībā. Ja plāno skriet, ieteicams izraudzīties zemes ceļu – asfalts rada papildu triecienus, kas ilgtermiņā var kaitēt kaulu un locītavu veselībai. Savukārt, ja brauksi ar velo, apdomā, vai tavs pārvietošanās līdzeklis būs piemērots izvēlētajam segumam. Vislabāk izvēlēties maršrutu, kur nav aktīvas satiksmes vai daudz kājāmgājēju.

Ievēro noteikumus! Velobraucējiem jāielāgo satiksmes noteikumi un jāizturas toleranti pret gājējiem. Pārliecinies, ka tavs braucamrīks ir aprīkots ar vajadzīgo apgaismojumu. Skrienot vai pārvietojoties ar divriteni diennakts tumšajā laikā, tev būs vajadzīgi atstarotāji vai atstarojošā veste.

Padomā par pašiem mazākajiem! Atceries, ka fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas arī bērniem, turklāt kopīga sportošana ir lielisks veids, kā pavadīt laiku ar ģimeni. Iegādājies lētu bērnu velosipēdu no Bikko un dodies ģimenes izbraukumos vai izmanto brīvdienas garām pastaigām. Izvēlies bērna vecumam un fiziskajai sagatavotībai piemērotu slodzi!