Finanšu grūtības – kā pārvarēt, kā neatkārtot kļūdas?

 

Naudas pārvaldīšana nemaz nav tik viegls uzdevums, kā mums šķiet jaunībā, kad tikko paši sākam pelnīt. Kad, bērni un pusaudži būdami, skatāmies, kā vecāki pārvalda ģimenes budžetu, tad tas izskatās viegli.

kredītu apvienošana Nonākt finanšu grūtībās ir vienkāršāk par vienkāršu, ja neievērojam vismaz dažus gudrus naudas pārvaldīšanas noteikumus. Un mācību parasti iegūstam tad, kad grūtības jau ir mūs piemeklējušas, un mums nākas tās risināt.

Veids, kā es risināju neapdomīgas rīcības rezultātā samilzušas finanšu problēmas, bija kredītu apvienošana. Mana galvenā problēma bija tā, ka nevarēju vairs tikt galā ar kredītsaistībām. Tās biju uzņēmusies jaunības neprātā un cerībā, ka tūlīt sākšu pelnīt daudz naudas.

Betrealitātē tēriņu bija daudz, dzīve pilsētā naudu izkausē neaptveramā ātrumā. Nomaksājot kredītus, man pietrūka līdzekļu pat pamatvajadzībām. Tā rezultātā kredītu slogs kļuva vēl lielāks, jo ņēmu papildus aizdevumus, lai savilktu galus.

Labi, ka kādā brīdī mans veselais saprāts lika man apstāties un beidzot meklēt izeju no šīs situācijas, kas varēja izvērsties ļoti nepatīkama.

Kredītu apvienošana ļāva man atbrīvoties no visiem kredītiem un iegūt tikai vienu aizdevumu ar daudz mazāku ikmēneša maksājumu.

Kredītu apvienošanu ļoti izdevīgi un ātri veica nebanku aizdevējs „Latvijas Hipotēka”, kas izsniedz hipotekāros kredītus pret nekustamā īpašuma ķīlu klientiem visā Latvijā.

Nedzīvot pāri saviem līdzekļiem

Protams, ka galvenā mācība, ko guvu no ieilgušajām finanšu problēmām, ir tā, kanedrīkst dzīvot pāri saviem līdzekļiem. Katrā situācijā ir jāizdomā, kā gudri rīkoties ar to naudas summu, kas ir pieejama. Ja naudas ir par maz, jāmeklē iespēja nopelnīt vairāk.

Tad arī varēsiet atļauties labāku dzīvi. Kāds riskē un pretendē uz labi apmaksātiem amatiem, kāds iegūst papildus izglītību, lai vairotu savu konkurētspēju darba tirgū, citi izlemj uzsākt savu biznesu. Iespēju, kā palielināt savus ienākumus, ir daudz. Atliek tikai rīkoties un būt apņēmīgam.

Patērētāju kultūra, kas tagad ir noteicošā sabiedrībā, diemžēl jaunajā paaudzē veido ačgārnu izpratni par naudas vērtību, nozīmi cilvēka dzīvē. Mēs jau agrā jaunībā gribam, lai mums ir viss – savs dzīvoklis, laba mašīna, labi apmaksāt darbs, ceļojumi uz ārzemēm, brīvdienas slēpošanas kūrortā.

Patiesībā paaudze, kas tagad tā var atļauties dzīvot, ir daudz strādājusi, mācījusies un cīnījusies par savu vietu pasaulē.

Tāpēc tagad jauniešiem ir jābūt mērķtiecīgiem, jāiegūst laba izglītība, nav jābaidās no grūtībām un nav vienmēr jāmeklē vieglākais ceļš, kas var arī novest pie finansiālām problēmām.

Būt gudram patērētājam

Nedzīvot pāri saviem līdzekļiem

Tie līdzekļi, kas mums ir, jātērē gudri. Jācenšas nepārmaksāt, jo regulāri kaut kur ir pieejamas arī atlaides vēlamajam produktam.

Jāapdomā, vai pirkums vispār ir vajadzīgs, vai tā nav tikai mirkļa iegriba, lai izceltos citu acīs. Ir ļoti vērtīgi atbrīvoties no sajūtas, ka citi mūs nemitīgi vērtē, ka mums ir jāpatērē kaut kas konkrēts, lai iekļautos kādā sabiedrības slānī.

Patiesībā, lielākajai daļai cilvēku neinteresē jūsu dzīve un paradumi. Dariet tā, lai jums ir ērti, pērciet to, ko varat atļauties.

Veidot uzkrājumus

Un vēl viena lieta, ko sāku darīt pēc tam, kad nokārtoju kredītu apvienošanu, ir uzkrājumu veidošana. Es bankā noformēju uzkrājumu kontu, kurā katru mēnesi ieskaitīt nelielu naudas summu. Lai man grūtās sitācijās būtu kaut neliels drošības spilvens.

Uzkrājumu veidošana ir tas paradums, ko Latvijas iedzīvotājiem esot vēl jāapgūst, tā izsakās finanšu eksperti. Jo tikai neliela daļa ģimeņu veido uzkrājumus.

Tieši uzkrājumi būtu ļoti nozīmīgi, lai ģimenes labāk pārdzīvotu finanšu satricinājumus, darba zaudēšanu, slimības, ekonomiskās krīzes valstī.

Uzkrājumiem obligāti nav jābūt lieliem, tos jāsamēro ar ienākumiem, bet kaut neliela summakatru mēnesi būs vērtīgs ieguvums nākotnei.