Dzīvojamā ēka ar plakanu jumtu

majas-renovacijaVisplašāk izmantotais jumta konstrukcijas veids, būvējot privātmāju, ir slīpais jumts. Tas mēdz būt vienslīpju, divslīpju, četrslīpju, mansarda vai cita veida, taču tieši slīpais jumts tiek uzskatīts par tradicionālu dzīvojamās ēkas izbūves daļu. Tomēr pēdējo gadu laikā ģimenes māju celtniecībā arvien biežāk tiek pielietots plakanais jumts. Tam piemīt virkne priekšrocību, turklāt šāda jumta remonts ir vienkāršs un operatīvs.

Plakanais jumts visbiežāk tiek izmantots minimālisma stilā ieturētu ēku celtniecībā, tomēr tā pielietojums ir daudz plašāks – atliek tikai likt lietā fantāziju, un tas kļūs par daudzveidīgi izmantojamu platību arī cita arhitektūras virziena pārstāvētai būvei. Galvenā priekšrocība, izvēloties šāda veida jumtu, ir tā zemās izmaksas – materiāls ir salīdzinoši ekonomisks, jumta ieklāšanas darbi, ja vien tos veic profesionālis, ir gana vienkārši, savukārt jumta remonts jāveic reti, un tas nav dārgs. Speciālisti norāda, ka plakanais jumts tāpat ļauj ietaupīt līdzekļus, izvietojot dažādas komunikācijas iekārtas un tehniskās ierīces, piemēram, gaisa ventilatorus vai apkures un kondicionēšanas sistēmas. Tādējādi namīpašniekam nav jāraizējas par papildu vietu, kur izvietot visu sadzīvei nepieciešamo, bez tam uz plakanas virsmas tas izdarāms ievērojami ērtāk un efektīvāk.

Jāatzīmē, ka, būvējot plakano jumtu, ir īpaši svarīgi veikt rūpīgus aprēķinus un iesaistīt zinošus speciālistus. Lai jumta konstrukcija būtu pietiekami izturīga un vajadzības gadījumā to būtu iespējams izmantot kā papildu telpu, piemēram, terasi, jumtam jābūt izbūvētam precīzi un droši. Kompetents jumiķis pratīs izraudzīties pareizo risinājumu un parūpēties par to, lai jumts spētu izturēt visu tam atbilstošo svaru, neradot risku iebrukt.

Tāpat profesionāļa iesaiste ir no svara, rūpējoties par to, lai jumts spētu būt pietiekami izturīgs pret nokrišņiem, īpaši sniegu. Ziema, kā zināms, ir visbīstamākais laiks ikvienam jumtam – smagie sniega blāķi rada papildu slodzi un, ja jumts nav atbilstoši izveidots, tam var rasties ievērojami defekti, un liekā svara ietekmē tas var iebrukt. Ja konstrukcija būs izveidota pareizi, šāda iespēja nepastāvēs. Sniega sega stabili stāvēs uz jumta virsmas, savukārt, iestājoties pavasarim, izkusīs, novadot lieko ūdeni noteksistēmā.

Plakanā jumta veidošanai parasti izmanto dažāda veida polimērus vai bitumenu. Materiāli ir pietiekami izturīgi pret ārējo faktoru kaitīgo ietekmi un spēj nodrošināt jumtam pat līdz 30 gadiem ilgu mūžu. Lai jumts kalpotu pēc iespējas ilgāk, tam, gluži kā ikvienai konstrukcijai, būs pastāvīgi vajadzīga apsekošana un nepieciešamības gadījumā arī jumta remonts. Konstrukcijas stāvoklis būtu jāpārbauda aptuveni reizi gadā, ieteicams pirms ziemas iestāšanās. Tādējādi būs iespējams pārliecināties, ka jums ir gatavs skarbajiem laikapstākļiem. Ieteicams pārbaudi uzticēt jumiķiem – viņi spēs pamanīt pat niecīgus defektus un operatīvi parūpēties par to, lai tie tiktu laikus novērsti, tādējādi pasargājot ēku no nopietniem bojājumiem. Tā kā vairums uzņēmumu, kas nodarbojas ar jumtu ieklāšanu, sniedz savam darbam garantiju uz konkrētu laika posmu, vislabāk vērsties pie tiem pašiem meistariem, kas veikuši jumta konstrukcijas izbūvi. Tieši viņi vislabāk pārzinās konkrētā objekta specifiku.