Drošais zibensnovedējs pasargās jūsu mājokli

Spēcīgi negaisi un lietusgāzes Latvijas klimatiskajos nav retums - tieši otrādi, pēdējās vasarās tās piedzīvojam aizvien biežāk. Spēcīgs negaiss cilvēkus un īpašumus gan tieši neapdraud, bet nereti pērkonu pavada bīstamais zibens.  

 

Zibensnovedējs ir ierīce, par ko mēs ikdienā nedomājam. Bieži vien par tās eksistenci vai trūkumu uzzinām tikai tad, kad nelaime jau ir notikusi un ir par vēlu kaut ko labot, bet saskaņā ar Latvijas likumdošanu un būvnormatīviem, katrai ēkai ir jābūt aprīkotai ar zibensnovedēju.

 

Kas ir zibens un kāpēc tas ir tik bīstams!?

Par zibens bīstamību parasti ļoti satraucas vecāka gada gājuma cilvēki, negaisa laikā izslēdzot elektroierīces un aiztaisot logus. Zināma taisnība šajā rīcībā patiešām ir. Zibens ir dabas fenomens, kas ilgst tikai 0.2 sekundes, tajā pašā laikā sasniedzot 2 līdz 3 km garumu, īpašos gadījumos pat 20 km. Strāvas stiprums zibens laikā ir līdz pat 100 000 ampēriem, savukārt strāvas spriegums ir vairāki miljoni voltu.

 

Šīs maģiskās dabas parādības ātrums ir 30 000 km stundā un temperatūra var sasniegt pat 30 000 grādu pēc Celsija skalas. Katrs zibens metrs spīd tikpat spoži, kā miljons kopā ieslēgtas simts vatu spuldzītes. Tas ir cilvēka prātam un apziņai nesaprotams spēks, skaistums un reizē arī pat drauds dzīvībai.

 

Kā notiek zibens spēriens?

Zibens “mīl” iespert vientuļos kokos un ēkās. Ja tas iesper dzīvā kokā, tā sula uzvārās un no tvaika spiediena pārsprāgst, pārplēšot koksni un atstājot zibens zīmes jeb vagas. Tieši tas pats var notikt ar mājokli, kuram nav uzstādīts drošais zibensnovedējs.

 

Pašlaik var iegādāties dažādus zibensnovedējus, kas pasargās no nepatīkamiem pārsteigumiem negaisa laikā. Parasti šīs sistēmas iekļauj jau rakstot ēkas projektu pašā sākuma posmā, tomēr ja zibensnovedējs trūkst, ir jāvēršas pie profesionāļiem, kas svarīgo drošības elementu uzstādīs. Sākumā tiek novērtēts pats objekts un noteikta tā bīstamība.

Divi aizsardzības veidi.  

Ārējā zibensaizsardzība pasargās no tiešiem zibens spērieniem. Šī sistēma ir izgudrota 18. g.s. un tās būtība joprojām ir nemainīga. Uz ēkas jumta tiek izvietots metāla stienis, kas novada zibeni pa metāla trosi uz noteiktu punktu zemē. Savukārt, iekšējās aizsardzības instalēšana ir ne mazāk būtiska, jo spēs pasargāt arī mājā esošās elektroiekārtas un pārspriegumus.